Czy wiesz, że… są treści, słowa, zwroty, wyrażenia, zachowania zabronione na Facebooku?
Facebook to miejsce, gdzie spotykają się osoby z różnych kultur, różnych narodowości, o różnych poglądach i sposobie myślenia. Dla wszystkich ma to być miejsce, gdzie mogą porozmawiać ze znajomymi, poznać nowych ludzi czy dzielić się opiniami. Aby zapewnić użytkownikom swobodną wymianę poglądów, a jednocześnie poczucie bezpieczeństwa i poszanowania drugiego człowieka, Facebook stworzył specjalny zbiór zasad. Obowiązują wszystkich korzystających z platformy. Zasady te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa, swobody wypowiedzi i równości, a nieprzestrzeganie ich grozi nawet zablokowaniem i usunięciem konta.
Jakie to zasady?
Jedną z podstawowych aktywności zabronionych na Facebooku jest propagowanie nienawiści. Chodzi tu o negatywne wypowiadanie się na temat cech pewnych określonych grup społecznych. FB wymienia tu grupy takie jak: rasa, narodowość, pochodzenie, wyznanie, płeć, tożsamość płciowa, orientacja seksualna, choroba lub niepełnosprawność.
Czyli na przykład zabronione na Facebooku jest porównywanie tych osób do:
- zwierząt, które są kulturowo postrzegane jako gorsze pod względem intelektualnym lub fizycznym;
- brudu, bakterii, chorób i odchodów;
- sprawców napaści na tle seksualnym;
- niższej formy człowieczeństwa;
- przestępców stosujących przemoc i przestępców seksualnych;
- wyśmiewanie ofiar przestępstw, nawet jeśli nie dotyczy to konkretnej osoby.
Zabronione na Facebooku jest stosowanie określeń, które sugerują niższość fizyczną czy psychiczną.
Do słów zabronionych w odniesieniu do powyższych grup społecznych należą określenia takie jak np:
„brzydki,”, „niedorozwinięty”, „odrażający” czy „opóźniony w rozwoju”, „kretyn”, lub „idiota”, „głupi” „oszust”, „skąpiec”, „kłamca”, albo „puszczalska”.
Nie wolno używać wyrażeń takich jak: „nienawidzę …” , „nie lubię…” „…są najgorsi”, „ohyda”, czy „paskudztwo” itp.
Treści te są zabronione na Facebooku zarówno w formie graficznej, jak i pisemnej. Nie wolno też w żaden sposób zachęcać do wykluczenia tych osób ze społeczeństwa.
Kolejnym zachowaniem zabronionym na Facebooku jest umieszczanie materiałów nawołujących do przemocy w jakiejkolwiek formie.
Nie wolno publikować filmów, zdjęć pochwalających przemoc (zwłaszcza wobec dzieci) cierpienie lub poniżenie. Materiały przedstawiające umierających ludzi, rannych, czy rozczłonkowane ciała — również są zabronione.
W wyjątkowych przypadkach Facebook pozwala na publikację takich treści, pod warunkiem, że są to przypadki medyczne lub materiały potępiające przemoc. Należy wtedy dodać ostrzeżenie o tym, że dany film zawiera sceny drastyczne lub jest przeznaczony dla osób powyżej 18 lat.
Niedozwolone są również materiały nacechowane seksualnie.
Wszelkie filmy oraz zdjęcia przedstawiające nagość, czy czynności związane z seksem lub treści służące do „ułatwiania, promowania lub koordynowania kontaktów seksualnych między osobami dorosłymi.”
Jeśli zauważymy treści, które wydają nam się niestosowne, lub nawet zagrażają bezpieczeństwu innych użytkowników Facebooka, możemy w prosty sposób ten fakt zgłosić.
Aby zgłosić posta: kliknij w prawym górnym rogu posta w „…” (trzy kropki) następnie w okienku, które się rozwinie, kliknij w „przekaż opinie dotycząca posta” i wybierz powód zgłoszenia.
Aby zgłosić film: kliknij na niego i w prawym dolnym rogu (obok udostępnień) wybierz „…” w okienku, które się otworzy, wybierz „przekaż opinie na temat filmu” i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Mam nadzieję, że zaciekawił Cię ten artykuł, jeśli tak, udostępnij go dalej (np. na Facebooku) 😉 tak, aby również Twoi znajomi z niego skorzystali.
Jeśli chcesz poznać więcej „tajników Facebooka” zapraszam
TUTAJ
Najnowsze komentarze