Kim jest Wirtualna Asystentka?

 

 

Załatwiałam ostatnio sprawę w pewnym urzędzie. Na pytanie: „Czym się Pani zajmuje?” odpowiedziałam: „Jestem Wirtualną Asystentką”. Pani w okienku znieruchomiała, po czym spojrzała na mnie dziwnie i zapytała: „Wirtualna Asystentka? A co to takiego”? Uśmiechnęłam się i wytłumaczyłam: „To asystentka, tyle że pracująca zdalnie, przez Internet”. Pani skwitowała krótkim „aha”, pomyślała jeszcze trochę i uznała, że najwyraźniej musi ten fakt skonsultować z koleżanką, gdyż zniknęła na dłuższą chwilę.

Zostałam sama i lekko rozbawiona całą sytuacją zaczęłam się zastanawiać, co pojawia się w głowie osoby, która słyszy po raz pierwszy określenie „Wirtualna Asystentka”.

 

Asystentka to jeszcze zrozumiałe, ale wirtualna??? Znaczy, że co? Nie ma jej?
Nie istnieje?

 

Otóż istnieje i to bardzo realnie, tylko czasem oddalona o setki albo i tysiące kilometrów od swojego pracodawcy. Ktoś, kto zatrudnia WA, często nie wie, jak ona wygląda, ale widzi efekty jej pracy. Jego skrzynka mailowa nagle staje się uporządkowana, klienci obsłużeni bez opóźnień dziękują za szybkie załatwienie sprawy. Ktoś wreszcie pamięta o terminach spotykań i imieninach znajomych. Coraz więcej odwiedzin na stronie i polubień na Facebooku przekłada się na wzrost sprzedaży. Sprawy odkładane od dłuższego czasu nagle przechodzą do folderu z napisem „załatwione”, a i nerwów tak jakby mniej od czasu zatrudnienia tej nowej pomocy wirtualnej.

 

Znasz to skądś? A może jeszcze nie miałeś możliwości przekonać się na własnej skórze, jak wygląda współpraca z WA?

 

Być może w Twojej głowie bardziej dźwięczy słowo „Wirtualna” niż „Asystentka.”

To może być dla Ciebie nie lada problemem, jeśli do tej pory wszyscy Twoi pracownicy byli zatrudnieni w firmie. Mieli swoje biurka, komputery, pokoje, a przede wszystkim mogłeś w każdej chwili wejść i sprawdzić, na jakim etapie jest zestawienie pani Ani i czy pani Agnieszka skończyła już pisanie zapytania ofertowego.

 

Jak sprawdzić taką WA? A może ona cały dzień siedzi i kawę pije?

 

Spokojnie. Tak się składa, że są programy, które umożliwiają monitorowane czasu pracy oraz wykonują np. losowo zrzut ekranu zatrudnionej osoby. Możesz więc kontrolować pracę swojej Asystentki tak, jakbyś zaglądał jej przez ramię i to nie ruszając się zza biurka!

A jeśli potrzebujesz szybko skontaktować się ze swoją zdalną pomocą? Nic prostszego! Mamy wiele narzędzi, które umożliwiają nie tylko kontakt, ale i wprowadzenie poprawek np. w piśmie czy projekcie, dodanie nowych zadań, sprawdzenie, na jakim są one etapie i kto je wykonuje. Przypomnisz sobie o czymś w trakcie ważnego spotkania, kiedy nie masz możliwości wykonać telefonu? Za pomocą Asany, Nozbe czy Trello masz dostęp do dokumentów na bieżąco, możesz też natychmiast wydawać polecenia i wprowadzać zmiany.

 

A może jesteś świeżo upieczoną właścicielką jednoosobowej firmy?

 

Podjęłaś decyzję życia i przeszłaś wreszcie z etatu na swoje. Brawo! Gratuluję! Masz już swój produkt przemyślany, dopracowany, wypieszczony, tylko zupełnie nie wiesz, jak wprowadzić go na rynek. Masz swoją stronę internetową, ale nie umiesz się z nią obchodzić, ciągle prosisz znajomego o umieszczenie na niej nowych zdjęć lub tekstów. Chciałabyś prowadzić swój fanpage na Facebooku, dotrzeć do większej liczby klientów, ale przeraża cię reklama, newslettery, nie wiesz, co to strona lądowania i w czym miałaby Ci być potrzebna. Nie masz czasu na uczenie się marketingu, chcesz przecież tworzyć i dopracowywać swoje produkty!

 

Nie martw się, tym właśnie zajmuje się Wirtualna Asystentka.

 

Taka Wirtualna Asystentka wie, jak wprowadzić produkt na rynek, co zrobić, aby twoja marka stała się rozpoznawalna, a klienci zaczęli walić drzwiami i oknami. Dzięki marketingowi i dobrze przeprowadzonej reklamie dotrzesz ze swoim produktem do klientów z całego kraju, a może i zza granicy. Nie musisz znać się na wszystkim. Wirtualna Asystentka dopilnuje kampanii reklamowej w mediach społecznościowych, poprowadzi grupę na FB i zadba o systematyczne publikowanie treści na blogu czy fanpage'u. Nie musisz wiedzieć, jaki rozmiar i wagę powinno mieć zdjęcie, aby strona otwierała się bez problemu, a jeśli chcesz nagrać filmik na You Toube, Twoja Asystentka zajmie się montażem.

 

Czy już wiesz, co to takiego ta Wirtualna Asystentka i w czym może Ci pomóc?

 

Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje obawy i wątpliwości, a to nie koniec możliwości Wirtualnej Asystentki. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam tutaj.

 

LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram