Jak osiągnąć work-life balance pracując zdalnie? – artykuł gościnny.

Praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Plusem na pewno jest to, że  pracując z domu oszczędzasz czas i pieniądze, które musiałabyś wydać na dojazdy. Sama jesteś sobie szefem, możesz zorganizować swoje stanowisko pracy tak, jak Ci się podoba. Jeśli w domu są inni członkowie rodziny, masz z nimi ciągły kontakt. Nie musisz się elegancko ubierać, możesz nawet cały dzień chodzić w piżamie… I tu zaczynają się pułapki! Sprawdź jak osiągnąć work-life balance podczas pracy z domu.
To, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać plusami, nie do końca jest takie pozytywne. Praca zdalna ma także swoje minusy i myślę, że każdy odkrywa je już po pierwszym dniu pozostania w domu. Sama jesteś sobie szefem, ale musisz wykazać się naprawdę dobrą organizacją czasu i samodyscypliną, żeby obowiązki domowe czy rodzina, nie odciągały Cię od pracy i żeby telewizor czy media społecznościowe nie kusiły Cię, żeby włączyć je tylko na parę minut… bo to czasem może się przerodzić w parę godzin.
Kolejną pułapką jest… syndrom piżamowy. Jeśli chodzisz po domu w piżamie lub co gorsza, pracujesz z łóżka, możesz się bardzo rozleniwić, stracić zapał i chęć do pracy, a w wyniku tego stawać się coraz mniej efektywną. Żeby uniknąć tych wszystkich pułapek, mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Sprawdź, co zrobić, żeby pracując zdalnie uzyskać work-life balance, czyli pogodzić życie rodzine i pracę.

3 - Jak osiągnąć work-life balance pracując zdalnie?

Wstań z łóżka i ubierz się do pracy!

To jedna, podstawowa zasada, która pozwoli nam utrzymać codzienny rytm. Dzięki tej rutynie, zachowasz porządek dnia – każdego dnia wstań, ubierz się i zrób makijaż tak, jakbyś rzeczywiście miała iść do pracy. Dzięki temu będziesz miała poczucie, że właśnie teraz jest czas na pracę – nie na leniuchowanie do późna, sprzątanie czy czytanie nowych wiadomości. Nie przeciągaj wstawania z łóżka, nie przynoś do łóżka laptopa. Ustal godzinę, na którą musisz być „w pracy”, a później zajmij swoje stanowisko.

Przygotuj stanowisko pracy!

biurko - Jak osiągnąć work-life balance pracując zdalnie?

Jeśli pracujesz z domu, zadbaj o to, żeby przygotować dla siebie stanowisko pracy. Jeśli masz możliwość, poświęć na swoje „biuro” osobny pokój, a jeśli nie, zorganizuj dla siebie kącik do pracy. Stolik lub biurko ustaw w jak najmniej uczęszczanym przez domowników i dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli po zakończeniu pracy masz możliwość zostawienia laptopa i dokumentów na stoliku, zrób to i wyjdź z pomieszczenia, natomiast, jeśli po Twojej pracy, stolik ma służyć za stół obiadowy lub miejsce do odrabiania pracy domowej przez dzieci, koniecznie schowaj laptop i dokumenty tak, żeby nie kusiło Cię do zaglądania na pocztę czy sprawdzania dokumentów po godzinach. W miarę możliwości, wycisz również telefon służbowy.
Sprawdź również: Jak delegować zadania wirtualnej asystentce?

4 - Jak osiągnąć work-life balance pracując zdalnie?

Jeśli coś robisz, rób na 100%!

Jak planować pracę i czas wolny? Wyznacz godziny pracy zdalnej i wykorzystaj je w 100%. Najpierw zrób to, co masz zrobić, a później korzystaj z czasu wolnego, skup się na rodzinie, odpocznij, zajmij się zupełnie czymś innym. Zadbaj o to, żeby oddzielić pracę od czasu wolnego, nie chodzić przez cały dzień z laptopem czy telefonem służbowym. Jeśli np. masz dziecko, które w ciągu dnia potrzebuje Twojej obecności, rób sobie krótkie przerwy, poświęć mu uwagę, pobaw się z nim chwilę, a później wróć do pracy. Może nawet masz możliwość dowolnego rozplanowania godzin pracy na przykład w taki sposób, by skupić się na obowiązkach rano, kiedy dziecko śpi, następnie zrobić przerwę i wrócić do pracy dopiero popołudniu, kiedy partner wraca do domu i może się nim zająć? Dobra organizacja czasu to podstawa! W efektywnej pracy zdalnej mogą również pomóc narzędzia ułatwiające pracę freelancera.
Mam nadzieję, że te porady pomogą Ci zorganizować dzień w taki sposób, żeby w pełni efektywnie wykorzystać czas spędzony w domu.
—————————-
Artykuł jest wpisem gościnnym autorstwa portalu dla kobiet kobietyprzykawie.pl. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych artykułów na temat rozwoju osobistego, biznesu, zdrowia czy urody odwiedź koniecznie kobietyprzykawie.pl.

LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram