„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”, Konfucjusz.
Podświadomie pewnie zgadzasz się z tymi słowami. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak wspaniale byłoby robić w życiu coś, co kochamy, co sprawia nam radość, co pochłania nas bez reszty, napełnia energią. Coś, co jest naszą pasją! Pewnie też wyobrażasz sobie, jak cudownie byłoby połączyć tę pasję z pracą. Jak wspaniale byłoby budzić się codziennie rano z myślą, że kolejny dzień spędzisz, robiąc to, co lubisz najbardziej.
Być może nawet próbowałaś wcielić te marzenia w życie. To przecież całkiem proste: wystarczy znaleźć pasję, zastanowić się, jak ją rozwinąć i jak sprawić, by przynosiła korzyści finansowe. Być może ruszenie machiny biznesowej nie będzie łatwe, ale przecież opłaca się, bo „nie przepracujesz ani jednego dnia więcej”.
Bierzesz więc kartkę, długopis, wypisujesz, w czym jesteś dobra i co lubisz robić. Jednak po chwili skreślasz kolejne punkty, aż w końcu nic nie pozostaje. Stwierdzasz ze zdziwieniem, że nie ma nic takiego, co pociągałoby Cię w ten wyjątkowy sposób, a to, co jako dziecko robiłaś przez wiele godzin, jest po prostu głupie. Dochodzisz do paraliżującego wniosku, że… nie masz pasji!!! Czy to możliwe? Czy to możliwe, że nie masz pasji?
Uspokoję Cię. To nie tak. Po prostu musisz inaczej do tego podejść.
Aby coś znaleźć, musimy wiedzieć, czego szukamy
Zazwyczaj pasję określa się jako hobby, czyli czynność, którą wykonujemy dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może to być malowanie, śpiewanie, fotografowanie, sport, robótki ręczne.
Też o tym myślałaś, szukając swojej pasji? Założę się, że tak.
Ja też długo tak myślałam i uparcie szukałam tej jednej czynności, którą mogłabym robić, nawet gdyby mi za to nie płacono. Niestety – nie znalazłam. Było wiele rzeczy, które lubiłam robić, ale każda z nich na dłuższą metę przestawała mnie interesować. Stawała się pusta, nijaka – po prostu nudna.
Czym tak naprawdę jest pasja?
Jeżeli szukasz pasji i rozumiesz ją jako jedyną rzecz lub czynność, którą chcesz wykonywać, może się okazać, że jej nie znajdziesz, bo pasja tak naprawdę nie jest rzeczą, nie jest czynnością (hobby). Pasja to uczucie, które towarzyszy Ci przy wykonywaniu danej czynności i trzeba jej szukać w środku, nie na zewnątrz. Aby więc rozpocząć szukanie, musisz skupić się na pozytywnych uczuciach, jakie towarzyszą Ci przy wykonywaniu różnych czynności. Zastanów się, co lubisz robić. Nie skupiaj się jednak na samej czynności, ale na emocjach i uczuciu, które towarzyszy Ci przy jej wykonywaniu.
Instrukcja szukania pasji – krok po kroku
Krok 1
Zidentyfikuj uczucie
Załóżmy, że lubisz przebywać na łonie przyrody. Co wtedy czujesz? Spokój? Wolność? Może lubisz rozmyślać w ciszy? Może w ogóle lubisz analizować i rozmyślać, zaglądać w głąb siebie, tylko nigdy nie masz na to czasu?
Inny przykład: powiedzmy, że lubisz czytać książki. Co wtedy czujesz? Ekscytację płynącą z odkrywania czegoś nowego? A może podoba Ci się możliwość kreowania rzeczywistości?
Albo jeszcze inny przykład: lubisz siatkówkę. Co takiego jest w siatkówce, co sprawia, że ją lubisz? Gra zespołowa? Współpraca? Rywalizacja? Wyzwania? Pokonywanie swoich barier? A może po prostu nie lubisz siedzieć sama w domu i często wychodzisz, by spotkać się z przyjaciółmi, chodzić na różne wydarzenia, prelekcje, wystawy? Albo lubisz poznawać nowych ludzi, rozmawiać z nimi, wchodzić w relacje?
To tylko przykłady, ale w zupełności wystarczą, aby pokazać Ci, jak szukać.
Krok 2
Stwórz listę napędzających Cię uczuć
Teraz zbierzmy wszystko, co sprawia, że lubisz powyższe czynności: poczucie wolności, analizowanie i rozmyślanie, odkrywanie nowych perspektyw, uczenie się, kreowanie rzeczywistości, twórczość, rywalizacja, wyzwania, pokonywanie własnych barier, współpraca, poznawanie nowych ludzi, nawiązywanie relacji.
Krok 3
Zidentyfikuj potencjalną pasję
Teraz odpowiedz sobie na pytanie: jaki zawód lub czynność łączy w sobie najwięcej z wymienionych emocji? Może praca w branży kreatywnej, na przykład jako grafik komputerowy? Ale nie w korporacji, tylko we własnej firmie. Pomyśl, co może dać Ci taka praca? Poczucie wolności, możliwość rozwoju, zdobywania nowych umiejętności. Poznasz też zapewne nowych ludzi, nawiążesz relacje z klientami, będziesz pokonywać własne słabości i mierzyć się z wyzwaniami. To tylko przykład, ale pewnie już widzisz, na czym polega różnica.
Przy takim podejściu pasja nie ogranicza się wyłącznie do jednej czynności wykonywanej przez całe życie, ale jest jak przygoda, która ewoluuje, zmienia się w zależności od okoliczności Twojej samoświadomości i samorozwoju. Jeśli tak rozumiesz pojęcie pasji, masz większe możliwości szukania, odkrywania i próbowania, a co za tym idzie – większe szanse na jej znalezienie.
Już rozumiesz, co mam na myśli?
Krok 4
Do dzieła!
Znajdź teraz chwilę dla siebie, idź na długi spacer lub zrób sobie dobrą kawę, weź kartkę i długopis i pisz.
Pisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy – poprawiaj, skreślaj, przepisuj. Aż znajdziesz.
Wierz mi, że warto! Twierdzę to z pełnym przekonaniem, bo przeszłam już tę drogę. Jeśli chcesz ją poznać, jeśli chcesz przeczytać moją historię szukania pasji, zapraszam tutaj.
Najnowsze komentarze