Konto na Facebooku ma każdy ( no, prawie każdy), ale nie każdy wie jak poradzić sobie z jego ustawieniami. Nie każdy też wie jak zarządzać kontem i na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu profilu.  Oto kilka nieoczywistych informacji.

Potwierdzenie tożsamości 

Czy wiesz, że Facebook może poprosić Cię o weryfikację Twojej tożsamości? Facebook dużą wagę przywiązuje do tego, aby jego użytkownicy czuli się komfortowo i bezpiecznie korzystając z platformy. Z tego względu duży nacisk kładzie na autentyczność i wymaga, aby użytkownicy używali w swoich profilach prawdziwego  imienia i nazwiska. Gdy nazwa konta prywatnego zawiera znaki, liczby, symbole czy słowa obraźliwe Facebook może chcieć zweryfikować tożsamość użytkownika. Osoba taka może zostać poproszona nawet o skan dokumentu potwierdzającego tożsamość np. dowodu osobistego. Możesz natomiast spokojnie używać zdrobnienia lub umieścić w danych konta alternatywne imię i nazwisko, pseudonim lub nazwisko panieńskie. Możesz dodać je w dziale  “Informacje” – “Szczegółowe informacje” – “Dodaj pseudonim.”

Kopia informacji zgromadzonych na koncie FB

Korzystając z Facebooka, zostawiasz w nim swoje dane i to zarówno te, które sam świadomie podajesz, jak i te, z których nie do końca zdajesz sobie sprawę. Do tych pierwszych zaliczyć można: dane profilowe, posty, polubienia, komentarze, udostępnienia, zmiany statusu, wyszukiwania, zameldowania. Informacje, które podajesz nieświadomie,  a które również są przez Facebooka gromadzone to m.in. historia statusu konta, kliknięcia reklamy, aktywne sesje, historia czatu, zaproszenia do grona znajomych czy wydarzenia, w których brałeś udział. Lista jest długa, ale masz możliwość nie tylko wglądu w te dane (dziennik aktywności) ale i pobranie ich korzystając z narzędzia “Pobranie Twoich informacji.”  Aby pobrać dane z FB w prawym górnym rogu kliknij  – Ustawienia -Twoje informacje na Facebooku – Pobieranie Twoich informacji – Zobacz. Tam możesz wybrać jakie informacje i w jakim formacie chcesz pobrać.

Konto “In memoriam”

W przypadku śmierci kogoś bliskiego, kto miał konto na Facebooku, można wystąpić do FB z prośbą o nadanie takiemu profilowi statusu “In memoriam.”Facebook  po weryfikacji zgłoszenia umieści nad imieniem i nazwiskiem zmarłego napis “In memoriam.” Jeśli zmarły wyznaczył wcześniej opiekuna konta, będzie on mógł umieścić na tablicy zmarłego stosowną informację oraz umożliwić znajomym i rodzinie dzielenie się wspomnieniami na tym koncie. Profile takie nie pojawiają się w przestrzeni publicznej (jako np. propozycje znajomych czy informacje o urodzinach) Opiekun konta może takie konto zmodyfikować lub usunąć. Jeśli osoba, do której należało konto, nie ustanowiła wcześniej opiekuna konta, wtedy nie ma możliwości edytowania takiego profilu.

Zaciekawił Cię artykuł? Udostępnij go na Facebooku, może przyda się komuś ze znajomych.
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram